Cheesemaking

The FARMcurious Store has everything you need to get started or even master home cheesemaking. From starter kits to books and cultures, we have it all here.



Artisan Mezcal and Cheese Pairing

Learn to make burrata, mozzarella and fresh chèvre in three hours while you sample some thoughtfully paired local & sustainable wines--our most popular class! Bring your pod for maximum fun!

$ 75.00

Around the World Cheese Tasting Class in Castro Valley

The world is full of incredible cheese offerings and this cheese tasting class will bring the best of the best to your plate! From France's incredible softies to Alpine treasures, the best of the US, and some that may even surprise you, we'll take you on a whirlwind tour of seven of the most delightful cheeses in the world.

$ 95.00 Unavailable

Weeknight Mozzarella & Burrata Party

An all-ages cheese appreciation celebration perfectly designed for summer. Learn to stretch fresh mozzarella curd, turn some into burrata and pair it with garden tomatoes for the perfect summer snack.

$ 65.00

Making Fresh Chèvre & Fromage Blanc, a Follow-Along Virtual Event - Sat, Jan 9, 2021

Learn to make easy goat cheese (fresh chèvre) and fromage blanc (from cow's milk) using store-bought (or fresh!) milk in five easy steps.

$ 29.95 From $ 16.95

Homemade Yogurt & Labneh, a Follow-Along Virtual Event (FAVE)

Learn to make the best possible homemade yogurt with science backed details that will ensure your yogurt has the texture of the pros. I'll also show you how to make labneh, a Lebanese delicacy used much like hummus.

From $ 35.00

Three Cheeses In Three Hours with Wine

Learn to make burrata, mozzarella and fresh chèvre in three hours while you sample some thoughtfully paired local & sustainable wines--our most popular class! Bring your pod for maximum fun!

$ 150.00 From $ 0.00

Brie-Making Bootcamp, a Multi-Day Follow-Along Virtual Event (FAVE)

Learn to craft some of the most decadent cheese the world has to offer. Brie & camembert seem like magical cheeses but they're actually some of the easiest to make at home with very little special equipment required. We'll show you how in this multi-day class, complete with edible homework.

From $ 95.00